сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 34
home Вести

Видео: Оган на небото над Тел Авив

Видео: Оган на небото над Тел Авив

Пред нападот, радикалната организација Хамас го предупреди Израел и објави што да очекува.

Ситуацијата во Израел ескалираше во последните неколку часа, откако Хамас истрела, според свои тврдења, над 130 ракети кон Тел Авив.

Пред да започнат воздушните напади, Хамас се закани дека ќе истрела ракета доколку Израел продолжи да ја напаѓа Газа. Од друга страна, премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, рече дека силата и зачестеноста на нападите врз Појасот Газа ќе се зголемат уште повеќе.

Палестинскиот Хамас вечерва објави дека испукал повеќе од 130 ракети во правец на Тел Авив како одговор на израелскиот воздушен напад во кој беше уништена станбена зграда во Газа.

Исламистичкиот екстремист Хамас, кој управува со Газа, тврди дека денеска биле испукани 137 ракети во период од само пет минути во очигледен обид да се спротивстават на одбранбениот систем „Ironелезна купола“, пренесуваат израелските медиуми.

Пред нападот, палестинските групи за отпор во Газа му се заканија на Израел дека веднаш ќе ги повлече силите од џамијата Ал-Акса и населбата Шеик araарах во, како што го нарекуваат, „окупираниот дел на Ерусалим, Ал-Кудс“, бидејќи во спротивно ќе започне гранатирањето, кое подоцна се оствари пред се во Тел Авив но и во Ерусалим како и во околните израелски села.

Социјалните мрежи беа преплавени со шокантни снимки од воздушни напади, но и од местото каде паднаа ракетите. Небото е опремено со жолти греди, додека е јасно како системот за противвоздушна одбрана на одделна ракета ефективно застанува во воздухот.

Коронавирус