четврток, 27. јануари 2022. Вести денес: 102
home Вести

ВИДЕО: Објавени први снимки од нападот на американските бази во Ирак

ВИДЕО: Објавени први снимки од нападот на американските бази во Ирак

Иранската државна телевизија објави видео снимка за која тврди дека е балистичкиот ракетен напад на американски воени бази во Ирак, пренесува Гардијан.

Иран испали над 20 балистички проектили кон две воени бази во Ирак во кои се наоѓаат американски војници, а Иранслата револуционерка гарда која превзема одговорност за нападот, наведува дека истите се одмазда за убиството на Касим Сулејмани.

Според првичните информации од Иран, во нападите настрадале 80 лица.

Во текот на денот се очекува обраќање на американскиот претседател Доналд Трамп, кој ја следи состојбата.

Коронавирус