петок, 18. септември 2020. Вести денес: 17
home Вести

ВИДЕО: Нова снимка од апсењето на Џорџ Флојд, полицајците му впериле пиштол

ВИДЕО: Нова снимка од апсењето на Џорџ Флојд, полицајците му впериле пиштол

Американските медиуми објавија нови снимки од апсењето на Афроамериканецот Џорџ Флојд кој почина од гушење при апсење во Минеаполис во мај годинава,а на која се гледа дека во еден момент кон него е вперен полицискиот пиштол.

Снимката е направена од камерата на сега веќе сменетите полициски службеници Ромас Лејн и Александар Куенг кои први пристигнале на местото по пријавата дека Флојд се обидел да плати сметка со продавница со фалсификувана банкнота.

На првата снимка се гледа како полицајците се обидуваат да го внесат во полициско возило, но тој се противи. Се слуша како ги прашува полицајците дали се обидуваат да пукаат во неа, а тврди и дека има клаустрофобија и не може да седи во автомобилот. Полицаецот се обидува да го смири и го прашува дали е под дејство на наркотици.

На втората снимка која трае подолго, а полицајците чекаат да пристигне Првата помош. Видеото, пишуваат медиумите, потврдува дека полицајците се сомневале дека Флојд бил пијан или дрогиран.

Полицајците се сменети од своите позиции и им се суди за убиство, бидејќи според обдукцијата Флојд починал од гушење.

 

Коронавирус