петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 193
home Вести

ВИДЕО: Најмалку 24 загинати во силните монсунски дождови во Пакистан

ВИДЕО: Најмалку 24 загинати во силните монсунски дождови во Пакистан

Силни монсунски дождови ја погодија најнаселената пакистанска провинција Пенџаб синоќа и денес, а во катастрофите загинаа 24 лица, а 18 се повредени.

Повеќето од смртните случаи биле предизвикани од пропаѓање на покриви и sидови, изјави портпаролот на службата за итни случаи, Мухамед Асгар.

Многу домови во руралниот Пакистан се направени од кал и слама или лесни дрвја, рече тој. Три лица загинале кога свлечиште оштети рудник за јаглен.

Во главниот град на провинцијата Пенџаб, Лахоре со 13 милиони жители, улиците се поплавени и домовите во најсиромашните делови на градот.

Монсунските дождови прават голема штета низ Пакистан, каде канализационите и дренажните системи се застарени. Смртоносни поплави се случуваат редовно за време на сезоната на монсуни во Пакистан и соседна Индија.

Локални избори 2021