сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 18
home Вести

ВИДЕО: Најмалку 160 загинати во поплавите во Индија

ВИДЕО: Најмалку 160 загинати во поплавите во Индија

Најмалку 160 луѓе загинаа во силните поплави што ја погодија Индија , особено јужниот дел од земјата , каде не престанува да врне силен дожд.

Повеќе од 85.000 луѓе пак се раселени, а спасувачката акција и евакуација и натаму трае. Спасувачки екипи со помош на хеликоптери и чамци евакуираат стотици загрозени семејства.

Властите стравуваат дека бројот на загинати би можел и натаму да расте, посебно поради предупреувањето на државната метеоролошка служба, која издаде црвено предупредување во Керала, и посочи дека дождови може да се очекуваат и во наредните денови.