понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 165
home Вести

ВИДЕО: Националната гарда почна да се распоредува на американско-мексиканската граница

ВИДЕО: Националната гарда почна да се распоредува на американско-мексиканската граница

Околу 1.600 припадници на американската Национална гарда почнаа да се распоредуваат на американско-мексиканската граница.

Како што соопштија властите, се очекува да стигнат уште припадници.

Калифорнија е една од пограничните држави кои се уште немаат соопштено дали ќе прати свои трупи или не.

Американскиот претседател, Доналд Трамп најави во минатата недела дека ќе прати од 2 до 4.000 припадници на гардата на границата со Мексико, за да ја заштити границата на САД од илегални мигранти.

Овој потег уследи откако во изминатиот период голем број мигранти, најголемиот дел од Хондурас пеш се упатија кон САД.

 

 

Коронавирус