вторник, 26. септември 2023. Вести денес: 56
home Вести

ВИДЕО: Како започна нападот врз Сирија – Франција објави снимка од лансирањето на проектилите

ВИДЕО: Како започна нападот врз Сирија – Франција објави снимка од лансирањето на проектилите

Француската министерка за одбрана Флоренс Парли на својот официјален профил на Твитер објави кратко видео на кое е прикажан почетокот на нападот кој минатата ноќ под водство на САД во соработка со Велика Британија, се изведени во Сирија.

На снимката може да се слушне одбројување, а потоа се зпаочнува со лансирање на проектилите од една од сојузничките флоти стационирани во Средоземното море.

Според податоците на американската војска, нападите имале три цели, две на подрачјето на Хомс и една во Дамаск, а се се поврзува со програмата за хемиско оружје на сирискиот претседател Башар ал-Асад, кој пред неколку години вети дека ќе ја уништи целата залоха на боени отрови, но Западот го обвинува дека тоа не го направил.