петок, 7. август 2020. Вести денес: 0
home Вести

ВИДЕО: Излезе десеттото момче, милијардерот Илон Маск објави морничава снимка од пештерата

ВИДЕО: Излезе десеттото момче, милијардерот Илон Маск објави морничава снимка од пештерата

Милијардерот Илон Маск на Инстаграм објави ново видео од условите во пештерата.

Тој бил учтиво одбиен кога ја донел малата подморница и им ја понудил на спасувачите.

„Иако оваа технологија е добра и софистицирана, таа не е практична за оваа мисија“, им рече на новинарите Наронгсак Осатанакорн, шеф на здружениот команден центар што ја координира операцијата.

Just got back from Cave 3

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

Маск објави дека донел миниподморница, „направена од ракетни делови и наречена Див вепар по фудбалскиот тим на момчињата, кај пештерата, и дека ја оставил таму за во случај да има потреба од неа во иднина.

Нуркачите денеска трет ден влегоа во пештерата за да ги извлечат последните четири члена на тимот и нивниот тренер.

Првите осум момчиња, спасени вчера и завчера, закрепнуваат во болницата во блискиот град, Чианг Раи.

Пороен дожд го погоди местото кај пештерата синоќа и продолжи до утрово, но властите велат дека не влијае врз подготовките за конечната мисија за спасување.

Коронавирус