четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

ВИДЕО: Иран почнува производство на борбени авиони „Ковсар“

ВИДЕО: Иран почнува производство на борбени авиони „Ковсар“

Иран почна масовно производство на борбени авиони од типот „Ковсар“, конструиран во таа земја, јави денеска државната телевизија.

– Наскоро ќе биде произведен потребниот број од овие авиони и тие ќе бидат ставени во служба на Воздухопловните сили, изјави иранскиот министер за одбрана Амир Хатами на церемонија по повод почетокот на производството на авионите.

Коронавирус