четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

ВИДЕО: Индија ја отвори највисоката статуа на светот, изградбата чинела неверојатни 430 милиони долари

ВИДЕО: Индија ја отвори највисоката статуа на светот, изградбата чинела неверојатни 430 милиони долари

Индија ја издигна највисоката статуа во светот. Споменикот, која денеска беше официјално промовирана, а е во чест на Сардар Пател – наречен татко на нацијата. Статуата се наоѓа во градот Нармада, во државата Гуџарат.

Статуата e висока дури 182 метри, изградена е за рекордни 42 месеци, а чини околу 430 милиони долари.

Коронавирус