вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 105
home Вести

ВИДЕО: Хитлер и Ленин се борат за власт во мало гратче на Андите

ВИДЕО: Хитлер и Ленин се борат за власт во мало гратче на Андите

Перуанското гратче Јунгар, високо на Андите, за две недели бира градоначалник. Меѓу кандидатите, макар по имињата се издвојуваат Хитлер, кој се надева на враќање на власт и Ленин, кој се обидува да го спречи вотоа.

Ројтерс наведува дека секаде по тој град се појавиле пораки „Хитлер се враќа“ и „Хитлер е со народот“, кој се однесуваат на поранешниот градоначалник Хитлер Алба Санчез, кој на власт Јунгару беше од 2011 до 2014 година.

Неговиот политички ривал Ленин Владимир Родригез Валверде се обиде минатата недела да издејствува забрана на кандидатурата на Хитлер за изборите кои треба да се одржат на седми октомври, но локалната изборна комисија го отфрли неговото барање.

Ројтерс пренесува дека Хитлер Алба нагласува дека отфрлува се за што нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер се залагал и сака да владее на чесен и транспарентен начин.

Алба тврди дека неговиот не знаел кој бил Хитлер кога му го дал тоа име. Според зборовите на овој политичар, тој размислувал да го промени името кога дознал за злосторствата на правиот Хитлер, но сепак се откажал од тоа.

-Јас сум добар Хитлер, кажал Алба за перуанската телевизија РПП.

Во Перу и во другите земји од Латинска Америка родителите често избираат странски имиња кои им звучат чудно и покрај тоа што во странство имаат негативна конотација.

Коронавирус