недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 84
home Вести

(Видео) Хана го урна ѕидот на Трамп

(Видео) Хана го урна ѕидот на Трамп

Првиот ураган од оваа сезона на Атлантикот, Хана, ослабна до ниво на тропска депресија, откако вчера го погоди Тексас.

Силниот ветар преврте камиони и урна далноводи, но и дел од ѕидот на границата со Мексико.

На видео снимка објавена на социјалните мрежи се гледа како ветрот го руши неодамна изградениот дел од ѕид на границата меѓу САД и Мексико.

Хана стигна до островот Падре во саботата попладне како ураган од прва категорија на скалата од пет степени, по што се спушти во округот Кенеди во Тексас и се прошета низ дел од таа сојузна американска држава која беше сериозно погодена од коронавирусот.

Поради невремето без струја останаа над 280.000 домови.

Коронавирус