сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

(Видео) Експлозија во американска воена база во Јордан

(Видео) Експлозија во американска воена база во Јордан

Серија големи експлозии се случија утрово во Јордан во американско воено складиште со муниција во пустинското подрачје во близина на градот Зарка, а нивната причина најверојатно е краток спој на електрични инсталации, изјави портпаролот на јорданската влада.

Засега нема податоци за можни жртви.

Неколку големи американски воени бази се наоѓаат во областа, вклучувајќи го и аеродромот изграден во 2018 година, што е исто така штаб за логистика и снабдување, од каде се снабдува американскиот воен гарнизон во Танфу во југоисточна Сирија.

Првичните истраги покажуваат дека експлозијата била предизвикана од електрично коло во складиштата за воена муниција, кои се наоѓаат во изолирана и ненаселена област и под надзор на камера, рече портпаролот.

Како што е наведено, огромен портокалов пламен го осветлувал пустинското ноќно небо и можел да се види до главниот град Аман, оддалечен 35 километри.

Коронавирус