вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 216
home Вести

(ВИДЕО) Драма во австрискиот парламент – Пратеничка се онесвести додека зборуваше за Курц

(ВИДЕО) Драма во австрискиот парламент – Пратеничка се онесвести додека зборуваше за Курц

Драма на вонредна седница на австрискиот парламент. Пратеничка се онесвести за време на говор.

Вонредна ситуација на седницата на австрискиот парламент на која се разговараше за кризата на власта по оставката на канцеларот Себастијан Курц.

Претставничката на опозициската Социјалдемократска партија на Австрија, Ева-Марија Холцлајтнер, колабираше додека држеше говор зад говорницата.

Колегите веднаш притрчаа на помош, и се помина без последици.

Локални избори 2021