вторник, 13. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

ВИДЕО: Авиони на „Боинг“ се распаѓаат во лет, делови од моторите паѓаат пред куќи

ВИДЕО: Авиони на „Боинг“ се распаѓаат во лет, делови од моторите паѓаат пред куќи

Делови од авион на авиокомпанијата „Јунајтед“ паднаа во Денвер, откако „боинг 777-200“ морал принудно да се врати на аеродромот поради палење на десниот мотор по полетување.

За среќа никој не е повреден, но сериозноста на овој проблем е голема. Во авионот имало 321 лице и 10 членови на екипажот.

-Авиониот почна силно да се тресе, почнавме да ја губиме висината. Помислив, готови сме. Мислев дека ќе се срушиме, изјавил Дејвид Делуси кој седел до прозорецот и гледал како се запалил моторот.

По овој инцидент регистриран е уште еден во Холандија, а во кој повредени се две лица. Метални делови од товарен авион „боинг 747“ почнале да паѓаат на земја, по пожар на моторот, а повредени полесно се две лица.

Холандските власти спроведуваат истрага, а на социјалните мрежи може да се види фотографија на која метален дел од турбината на моторот завршил во автомобил

 

По овие случаи наредена е итна истрага, а авионите се приземјени. Детали за тоа може да прочитате ТУКА.

Коронавирус