понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 41
home Вести

ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Во град во САД избраа коза за градоначалник (ВИДЕО)

ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Во град во САД избраа коза за градоначалник (ВИДЕО)

Жителите на малиот американски град Феар Хеван во државата Вермонт избраа коза за свој градоначалник.

Козата е 3-годишна и има име – Линколн. Во натпреварот за функцијата беше заедно со 15 кандиадти меѓу кои многу кучиња и мачки.

Сопственик на козата е наставник по математика во градчето со 2.500 жители. Мандатот почнува во вторник и ќе трае една година.

За Линколн гласаа 13 луѓе од вкупно 53 кои излегоа на гласање.

Во пракса, градчето нема вистински градоначалник и го предводи општински управник. На таа функција сега е Џозеф Гантер. Имено, тој одлучил да организира избори на кои би се кандидирале само животни.

Коронавирус