вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Венецуела засилува воено присуство на границата со Колумбија

Венецуела засилува воено присуство на границата со Колумбија

Венецуела засилува свое присуство на границата со Колумбија по убиството на тројца војници во текот на викендот, изјави министерот за одбрана Владимир Падрино.

Засега не е познато колку војници се испратени на границата.

Во нападот што се случи за време на викендот повредени се и десет венецуелски војници. Падрино смета дека тој напад е одмазда затоа што Венецуелските власти уапсија девет припадници од колумбиска паравоена формација.

Коронавирус