сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 66
home Вести

Венецуела: Се очекуваат разговори меѓу Мадуро и Гуаидо

Венецуела: Се очекуваат разговори меѓу Мадуро и Гуаидо

Се очекува разговорите меѓу владата на Венецуела и опозицијата за политичката криза во земјата да започнат на 13 август во Мексико.

Дијалогот ќе биде поддржан од меѓународни соработници, вклучувајќи ја и Норвешка, која беше неуспешен посредник во претходната постапка на дијалогот во 2019 година.

Како што пренесуваат странските агенции, датумите може да се поместат, а 15 август исто така е во оптек. Имињата на членовите на делегацијата и местото на одржување на настанот се уште не се утврдени.

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро претходно изјави дека е подготвен да преговара со опозицискиот лидер Хуан Гуаидо.

Мадуро рече дека агендата ќе треба да се фокусира на укинување на американските санкции, од кои повеќето беа создадени од поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2019 година во обид да го смени него.

Администрацијата на Џо Бајден соопшти дека ги преиспитува санкциите што ги наследиле од Трамп, но се уште не ги ублажила.

Вашингтон и натаму го поддржува Гуаидо, кого го признава како легитимен водач на јужноамериканската земја по контроверзните избори на Мадуро во 2018 година.

Коронавирус