среда, 12. август 2020. Вести денес: 111
home Вести

Велика Британија го укинува карантинот за патници од 75 земји

Велика Британија го укинува карантинот за патници од 75 земји

Британската Влада се откажа од планот за воспоставување воздушни мостови и ќе го укине задолжителниот карантин за патници од 75 земји, јави денеска „Телеграф“.

„Телеграф“ пишува дека Велика Британија наскоро ќе ја укине забраната за патувања кои не се неопходни за речиси сите дестинации во ЕУ, британските територии Бермуда и Гибралтар, како и Турција, Тајланд, Австралија и Нов Зеланд.

– Како што рековме претходно оваа недела, ќе ги олеснуваме здравствените мерки на границата и ќе им овозможиме на патниците од одредени земји и територии да влегуваат без обврска за самоизолација, рече портпаролот на премиерот Борис Џонсон.

Велика Британија минатиот петок објави дека ќе го укине двонеделниот задолжителен карантин за луѓето што пристигнуваат од земји како Франција, Грција и Шпанија.

Коронавирус