сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 89
home Вести

Велика Британија го прогласи коронавирусот за закана по јавното здравје

Велика Британија го прогласи коронавирусот за закана по јавното здравје

Велика Британија денеска соопшти дека новиот коронавирус е сериозна и непосредна закана за јавното здравје, потег што и дава на Владата дополнителни овластувања за борба против ширењето на вирусот.

Министерството за здравство соопшти дека предвидените мерки треба да бидат ефикасно средство за одложување или спречување на натамошно ширење на вирусот.

Министерството ги одреди болниците во Еров Парк и како центри за „изолација“, а Вухан и провинцијата Хубеи во Кина како „заразени зони“.

Коронавирус