вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 104
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Вести

Велика Британија го одбележува заминувањето од ЕУ со издавање на специјална монета

Велика Британија го одбележува заминувањето од ЕУ со издавање на специјална монета

Велика Британија ќе го одбележи истапувањето од ЕУ наредната година со издавање на специјална монета.

Британскиот министер за финансии Филип Хемонд го промовира издавањето на специјалната монета со аопен од 50 пени.

На монетата ќе пишува „Пријателство со сите нации“ и ќе биде издадена на 29 март, кога Велика Британија треба да го напушти европскиот блок по 45 години членство.

Противниците на Брегзит не се импресионирани од овој гест и на социјалните мрежи се шегуваа за негативните аспекти од напуштањето на ЕУ на британската економија.

Пратеникот на опозициската Лабуристичкат партија, Вес Стиринг на Твитер напиша дека Владата претставува нова монета вредна од 50 пени по Брегзит, со слика над банкнота од една фунта, која во моментов вреди двојно повеќе.

Коронавирус