вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 13
home Вести

ВЕЛИЧЕНСТВЕНА УБАВИНА: Вака изгледа палатата во која се сретнаа Путин и Трамп (ФОТО+ВИДЕО)

ВЕЛИЧЕНСТВЕНА УБАВИНА: Вака изгледа палатата во која се сретнаа Путин и Трамп (ФОТО+ВИДЕО)

Американскиот и рускиот претседател, Доналд Трамп и Владимир Путин, денеска се сретнаа во една од најубавите претседателски резиденции на светот.

Претседателскиот самит се одржа во т.н. Жолта куќа. Оваа претседателска палата е од 19-от век и има поглед на Балтичкото море во Хелсинки, во која порано се сретнувале претседателите на тие земји, соопштија официјалните лица од Финска.

Како што се наведува ова е една од официјалните резиденции на финскиот претседател и се наоѓа во близина на близина на плоштадот Маркет.

Путин и Трамп досега се сретнаа два пати, на маргините на меѓународните собири, а средбата во Хелсинки беше прв официјален состанок на двајцата светски лидери.

На истото место во 1990 година се средба американскиот претседател Џорџ Х.В. Буш и претседателот на СССР Михаил Горбачов.

Коронавирус