петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Вечерва средба Макрон-Меркел од која ќе зависи дали ќе добиеме датум за преговори

Вечерва средба Макрон-Меркел од која ќе зависи дали ќе добиеме датум за преговори

Работната вечера на францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел, на која се очекува да се разговара и за датумот за приспапни преговори на ЕУ со Северна Македонија и со Албанија, е закажана за денеска во 19 часот.

Според соопштението од кабинетот на Макрон оваа работна вечера е во пресрет на Европскиот совет на 17 и 18 октомври во Брисел, на која освен за координација ќе се разговара и за заедничката седница на владите на двете земји што треба да се одржи во Тулуз.

Се очекува тема да биде и барањето на Франција за пролонгирање на датумот за преговори за Северна Македонија и Албанија за првата половина од 2020 година поради промена на методологија во пристапните

Локални избори 2021