понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 173
home Вести

Вардар и Металург носители пред ждрепката за Лигата на шампионите

Вардар и Металург носители пред ждрепката за Лигата на шампионите
28.10.2017, BSZF Suedstadt, Maria Enzersdorf, AUT, Handball Testspiel, Österreich vs Serbien, im Bild ein Handball // during a men' s international friendly handball match between Austria and Serbia at the BSZF Suedstadt, Maria Enzersdorf, Austria on 2017/10/28, EXPA Pictures © 2017, PhotoCredit: EXPA/ Sebastian Pucher

Македонските претставници во Лигата на шампионите, Вардар и Металург, како носители ќе ја чекаат ждрепката за групната фаза, која ќе се одржи на 29 јуни во Виена.

Шампионот Вардар е носител во посилните групи А и Б, каде во првиот барабан е заедно со ПСЖ, додека вицепрвакот Металург е носител во условно послабите групи Ц и Д во друштво со Висла Плоцк.

Актуелниот европски шампион Монпеље е сместен дури во шестиот барабан за групите А и Б.

МИА

Коронавирус