недела, 4. јуни 2023. Вести денес: 69
home Вести

Ваков божиќен ручек не очекувале: Баба случајно ги издрогирала децата и внуците, сите имале халуцинации

Ваков божиќен ручек не очекувале: Баба случајно ги издрогирала децата и внуците, сите имале халуцинации

Кога шест члена од едно семејство седнало на божиќната трпеза во Чешка, никој не очекувал дека во наредните неколку часа ќе повраќаат и ќе имаат халуцинации.

Тајна е во една од состојките која се нашла во храната. Седумчленото семејство во чешкиот град Вратимов јаделе печена патка, а а само еден од нив не завршил во амбулантно возила со вртоглавица, мачнина и халуцинации.

Четири постари, на возраст од 37 до 71 година и две деца, од шест и три години, одведени се во болница со претпоставка дека се отруле од јаглен-моноксид. По истрагата во куќата не востаневно излегубање на гас, па сомнеж паднал на храната.

Се испоставило дека старицата, бабата во семејството, користела канабис за патката, кој го измешала со другите зачини.

Марихуаната ја користела за медицински цели и поради тоа единствено таа добро го поднела ручекот.

Чешката полиција потврдила дека е отворен кривичен предмет поради „припрема на недозволени дроги“.