четврток, 24. јуни 2021. Вести денес: 93
home Вести

Вакцинирани над 39 милиони лица досега во САД

Вакцинирани над 39 милиони лица досега во САД

Досега во САД се вакцинирани над 39 милиони лица, соопштија вчера Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

ЦДЦ наведуваат дека досега се дадени точно 39.037.964 од дистрибуираните 59,3 милиони дози на вакцини во земјата, или околу 66 проценти од луѓето кои требаше да бидат опфатени со првиот бран на вакцинацијата во САД, јави Си-Ен-Ен.

Според главниот американски епидемиолог Ентони Фауџи, новиот сој на коронавирусот, што првпат беше откриен во Велика Британија, до март може да стане доминантен вирус во САД, а тој е веќе доминантен на Флорида и во Јужна Каролина.

ЕУРО 2020

Македонија