среда, 28. септември 2022. Вести денес: 182
home Вести

Вакцини против Ковид-19 се продаваат на црниот пазар, а најмногу во овие земји

Вакцини против Ковид-19 се продаваат на црниот пазар, а најмногу во овие земји

Вакцините против Ковид-19 се продаваат на црниот пазар по цена од 250 до 1.200 американски долари, соопшти компанија Касперски, која ги истажуваше огласите за продажба на вакцини на „темната мрежа“ (darknet).

Огласите, како што наведува глобалната кибер безбедносна компанија, биле за вакцините на Фајзер/БиоНтек, на АстраЗенека и на Модерна, но имало и лица кои продаваче неверифицирани вакцини.

Според Касперски, најмногу продавачи на вакцини има во Франција, Германија, Велика Британија и во САД и оти поголемиот број од нив извршиле од 100 до 500 трансакции.

Коронавирус