четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Вакцината на АстраЗенека одобрена за лица постари од 65 години

Вакцината на АстраЗенека одобрена за лица постари од 65 години

Луѓето постари од 65 години со здравствени проблеми можат да ja примат вакцината на „АстраЗенека“, објави француското Министерство за здравство, иако претходно се тврдеше дека вакцината не е за лица постари од 65 години.

Претходно, медиумите ја објавија изјавата на претседателот на Франција, Емануел Макрон, дека вакцината „АстраЗенека“ е „квази-ефективна“ за лица постари од 65 години, додека во исто време во Велика Британија, дозволена е вакцинација на граѓани од сите возрасти со оваа подготовка од почеток, јавува Ројтерс и јавува Танјуг.

Министерката за здравство на Франција, Оливија Веран, посочи дека само лицата постари од 75 години ќе бидат вакцинирани со производи на „Фајзер“ и „Модерна“ во иднина.

Коронавирус