сабота, 10. декември 2022. Вести денес: 15
home Вести

Вакцината „КјурВак“ има ефикасност од само 47 отсто

Вакцината „КјурВак“ има ефикасност од само 47 отсто

Германската биотехнолошка компанија „КјурВак“ (CureVac) соопшти дека нејзината вакцина против Ковид-19 е ефикасна само 47 проценти во подоцнежната фаза од испитувањето, поради што во прашање се доведуваат потенцијалните испораки на стотици милиони дози за Европската унија.

Британските медиуми пренесуваат дека Европската унија како досега единствениот и главен клиент на вакцината „КјурВак“, во ноември резервира околу 405 милиони дози, по што беше проследен меморандум за разбирање со Германија за дополнителни 20 милиони дози.

Компанијата соопшти дека за време на студијата биле застапени најмалку 13 варијанти на вирусот, наведувајќи дека оригиналната верзија на коронавирусот, што се појави во кинескиот град Вухан кон крајот на 2019 година, во овие тестирања беше речиси целосно отсутна.

Акциите на „КјурВак“, што котираат на берзите во САД, по оваа вест опаднаа за 48 проценти, на само 49 американски долари.

Qatar 2022