понеделник, 20. март 2023. Вести денес: 119
home Вести

Ужасни сцени од кои ќе ви замрзне срцето: Цунами покоси два индонезиски града кои повеќе не постојат (ВИДЕО)

Ужасни сцени од кои ќе ви замрзне срцето: Цунами покоси два индонезиски града кои повеќе не постојат (ВИДЕО)

Силниот земјотрес  што денеска го погоди островот Сулавеси сепак предизвика цунами, иако Индонезиската агенција за метеорологија претходно го повлече предупредувањето за можно цунами.

– Цунами ги погоди градовите Палу и Донгала  по земјотресот од 7,5 по Рихтер. Во ударот уништени се куќи и семејства се во неизвеснот, соопшти портпарол на националната Агенција за борба со природни катастрофи.

– Цунамито го погоди градот Палу, главен град на провинцијата Централно Сулавеси и градот Донгала.

Висината на брановите е над два метра, јавуваат локални медиуми. Комуникациите со регионот се во прекин.

loading...