недела, 16. јануари 2022. Вести денес: 113
home Вести

Ужасна снимка: Првите секунди од несреќата кога украинскиот авион експлодира во воздух

Ужасна снимка: Првите секунди од несреќата кога украинскиот авион експлодира во воздух

Безбедносни камери ги снимиле првите секунди од несреќата на украинскиот „боинг 737-800“ во близина на Техеран, покажувајќи како на местото паѓаат безброј запалени остатоци. Загинаа вкупно 176 лица, сите што беа во авионот.

Камерата во близина на местото на несреќата покажува блесоци светлина, а по извесно време огромна експлозија ја тресе околината, при што од небото паѓаат запалени остатоци. Потоа се гледа како остатоците бавно согоруваат.

Боингот 737-800 на Украински интернешнел ерлајнс (УИА), преполн со 167 патници и девет члена на екипажот, се урна веднаш по полетувањето од аеродромот „Имам Хомеини“ во Техеран.

Локалните власти веруваат дека техничко прашање, евентуално откажување на моторот, е виновно за несреќата што стана најсмртоносна во поновата историја на Украина.

Коронавирус