вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 29
home Вести

УЖАС: Со години го криел телото на мртвата мајка за да ја зема нејзината социјална помош

УЖАС: Со години го криел телото на мртвата мајка за да ја зема нејзината социјална помош

Полицијата во Ријека, Хрватска, сомничи 42-годишен маж во стан го криел телото на починатата мајка за да ја зема нејзината социјална помош.

Минатата година мажот предизвика пожар во зградата, кој бил навреме изгаснат. Но, во станот пожарникарите пронашле женско тело.

Истрагата покажала дека пожарот го предизвикал 42-годишниот маж за да прикрие дека мајка му е мртва, а тој неколку години ја подига социјалната помош во нејзино име. На тој начин го оштетил фондот за 24.000 куни (3.200 евра).

Обвинителството го товари за неколку кривични дела, меѓу кои и повреда на мир на покојник.

Коронавирус