среда, 28. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

УЖАС: Фармер убил 49 жени и нивното месо го продавал за јадење

Издавачот во меѓувреме им се извинил на семејствата на жртвите што воопшто се вплеткал во оваа работа, а се уште  се истражува како книгата која е напишана на 144 страници е прокриумчарена од затворот.
УЖАС: Фармер убил 49 жени и нивното месо го продавал за јадење

Канадската јавност успеала да ја запре продажбата на контроверзната книга која ја потпишал Роберт Пиктон (68), некогашен мултимилионер кој во моментот отслужува 25-годишна казна затвор поради убиство на 26 жени.

Пиктон во 2007 година е обвинет дека убил 26 жени( во 20 случаи пресудата не е изречена), но се верува дека ниту тоа не е конечна бројка бидејќи во текот на судењето во неговата ќелија, на полицаец на тајна задача му се пофалил дека усмртил 49 жени.

– Си ископав сопствен гроб, бидејќи бев неуреден, рекол Пиктон, додавајќи: Сакав да убијам уште една и да заокружам. Требаше да бидат точно 50.

Книгата на Пиктон на 29 јануари 2016 ја објавил издавачот од „Колорадо аутскиртс прес“, а книгата се појавила во онлајн-продажба на Амазон за цена од 20 долари.

Издавачот во меѓувреме им се извинил на семејствата на жртвите што воопшто се вплеткал во оваа работа, а се уште  се истражува како книгата која е напишана на 144 страници е прокриумчарена од затворот.

Колку што и е познато на јавноста, во оваа книга може да се пронајдат транскрипти од разговори со полицијата, односно да се прочитат тврдењата на Пиктон дека е невин.

Тој и денес тврди дека се му е подметнато, и дека е жртвено јагне, иако на неговата фарма за свињи се пронајдени ДНК траги од дури 33 исчезнати жени.

Коронавирус