вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 160
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

УЖАС: 40 загинати во престрелка во две џамии, крвавиот поход пренесуван во живо на Фејсбук

УЖАС: 40 загинати во престрелка во две џамии, крвавиот поход пренесуван во живо на Фејсбук

Во нападт на две џамии во Нов Зеланд убиени се најмалку 40 лица, јавуваат светските медиуми. Пукањето се случило утрово во новоотворениот град Крајстчерч.

Како што објави Новозеландското радио, нападот на првата џамија било откриено од човек со армиска јакна, шлем и чаши. За време на вонредна состојба, џамијата имала околу 300 луѓе. Напаѓачот се пренесувал во живо на Фејсбук, по што веднадш бил уапсен.

Нов Зеланд полицијата соопшти дека уапсила четири лица во врска со смртоносните престрелки во двете џамии во Крајстчерч и уништиле неколку импровизирани експлозивни направи.

“Четворица се во притвор, тројца мажи и една жена”, рече комесарот Мајк Буш, велејќи дека има “многу” жртви.

Според неговите зборови, автономните експлозивни направи биле пронајдени во возилата на напаѓачите.

Коронавирус