вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 63
home Вести

Утврдена причината за смртта на Флојд кој минатата година беше брутално убиен од полицијата

Утврдена причината за смртта на Флојд кој минатата година беше брутално убиен од полицијата

Лекар кој сведочеше на судењето на поранешниот американски полицаец Дерек Шовин, обвинет за убиството на Џорџ Флојд минатиот мај, потврди дека тој умрел од недостаток на кислород за време на апсењето.

Би-Би-Си јавува дека сведок на суд, докторот Мартин Тобин, ги поби обвинувањата на одбраната и рече дека лекот фентанил не ја предизвикал смртта на Флојд и дека дури и здраво лице ќе умре како резултат на ваквата полициска акција.

Друг лекар, експерт за судска медицина, Бил Смок, рече дека фенатилот може да го забави дишењето, но дека Флојд очајно се борел за воздух, што не е случај со задушување поради оваа дрога, бидејќи луѓето кои се предозираат често не се ни свесни дека им недостасува кислород и делуваат поспано, но тоа не беше случај со Флојд врз основа на снимката што постои, според Би-Би-Си.

Судењето влезе во втора недела и се очекува да трае најмалку еден месец, а Обвинителството започна со испрашување на медицински експерти, бидејќи извештајот на токсиколог објавен минатиот јуни потврди дека починатиот имал аналгетик фентанил и синтетички лек метамфетамин во крвта, додека одбраната тврди дека фентанилот предизвикал загуба на кислород и дека тоа е причина за смртта на Џорџ Флојд.

Четириесет и шестгодишниот Џорџ Флојд купил кутија цигари во продавница во Јужна Минеаполис вечерта на 25 мај 2020 година, а продавачот се сомневал дека му дал фалсификувана пара од 20 долари и повикал полиција, бидејќи Флојд одбил да ги врати цигарите.

Пристигнале полицајци и му ставиле лисици на рацете, но кога се обиделе да го стават во автомобилот, тој дал отпор, борбата завршила со тоа што Флојд бил бутнат на улица. Обвинителите тврдат дека полицаецот Шовин го ставил левото колено на вратот на Флојд и го држел така повеќе од девет минути.

Други двајца полицајци му помогнале да го приведе, додека едниот спречи сведоци да интервенираат, додека Флојд повеќе од 20 пати рече дека не може да дише. На видеото може да се види и дека неговото мртво тело е однесено од полицијата, а еден час подоцна бил прогласен за мртов во болницата.

Шовин е обвинет за убиство од втор степен, што значи предизвикување ненамерна смрт, максималната казна е 40 години, а неодамна беше додадено и обвинение за убиство од трет степен, што според експертите е полесно да се докаже и за кое е предвидена максимална казна од 25 години според законот на државата Минесота.

Адвокатите на одбраната тврдат дека 46-годишниот Флојд починал од предозирање и поради лошо здравје, а употребената полициска сила била разумна, пренесе Би-Би-Си.

Коронавирус