четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 99
home Вести

Усвоен договорот за Брегзит, Британија се повлекува од Унијата

Усвоен договорот за Брегзит, Британија се повлекува од Унијата

ЕУ едногласно го одобри договорот за повлекување на Велика Британија од ЕУ и политичката декларација.

Европската унија соопшти дека 27-те лидери го одобриле договорот за повлекување на Велика Британија од Европската унија како и политичката декларација за односите во иднина.

Ова го соопшти претседателот на Советот на унијата Доналд Туск по денешниот вонреден самит на европските лидери кој не траеше ниту еден час.

Локални избори 2021