петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 175
home Вести

Успешно изведен лет на малиот хеликоптер на Марс (ВИДЕО)

Успешно изведен лет на малиот хеликоптер на Марс (ВИДЕО)

Американската вселенска агенција успешно полета со мал беспилотен хеликоптер на Марс.

Иако дронот наречен „Генијалност“ леташе помалку од една минута, НАСА го слави првиот контролиран лет на авион на друга планета.

Потврдата пристигна преку сателит од Марс кој испрати податоци од хеликоптер назад кон Земјата. Вселенската агенција ветува повеќе авантуристички летови во наредните денови.

„Генијалниот“ ќе може да лета подолго и на поголема надморска височина бидејќи инженерите сакаат да ги тестираат границите на оваа технологија.

Леталото беше пренесено до Црвената планета со роверот на НАСА „Упорност“, кој во февруари слета во кратерот Језеро.

– Сега можеме да кажеме дека човечки суштества летаа со хеликоптер на друга планета, рече Мими Аунг, раководител на проектот за „Генијален“ во Лабораторијата за реактивен погон на НАСА (JPL) во Пасадена, Калифорнија.

– Долго зборувавме за нашиот „момент на браќата Рајт“ на Марс, и еве го, еве го.

Научникот укажува на Вилбур и Орвил Рајт, кои во 1903 година го извршија првиот контролиран лет со моторен авион на Земјата.

„Генијален“ има дури и помал примерок од ткаенина од едното крило на „Флаер 1“, кој направи историски лет пред повеќе од 117 години во Кити Хоук, Северна Каролина.

Имаше бурни овации во контролниот центар ЈПЛ штом првите фотографии од летот пристигнаа назад на Земјата.

Доктор Аунг исто така се слушнал како вели: „Вистинско е!

По овациите на нејзините колеги, Мими Аунг истакна говор што го подготви во случај нивните напори да не вродија со плод.

Хеликоптер од Марс наречен „Генијален“ полета на висина од околу 3 метри, лебдеше, се сврте и потоа слета. Демонстрациите траеја скоро 40 секунди од полетувањето до слетувањето. Помошта е обезбедена од помалата гравитациона сила на Марс, но сепак треба да се работи многу за леталото да се издигне од површината.

Поради тоа, „Генијалниот“ станува екстремно лесен и добива моќ (максимална моќност од 350 вати) да ги претвори пропелите крајно брзо – повеќе од 2.500 вртежи во минута. Контролата беше автономна. Растојанието до Марс во моментов е нешто помалку од 300 милиони километри, што значи дека радио сигналите траат неколку минути за да го поминат просторот.

Коронавирус