четврток, 25. февруари 2021. Вести денес: 53
home Вести

Уште тројца демонстранти убиени во судирите со безбедносните сили во Багдад

Уште тројца демонстранти убиени во судирите со безбедносните сили во Багдад

Уште тројца демонстранти загинаа во денешните тешки судири со безбедносните сили во центарот на Багдад, соопштија ирачките власти.

Со ова бројот на убиени во денешните судири во ирачкиот главен град достигна седум жртви.

Официјални безбедносни и здравствени претставници соопштија дека попладнево се убиени тројца демонстранти, а 24 се повредени во судирите со безбедносните сили кои користеле солзавец, звучни бомби и боева муниција за да ги растераат.

Во судирите во текот на ноќа во Багдад загинаа четворица демонстранти, а десетици беа повредени.

Од 1 октомври, во Багдад и јужен Ирак се одржуваат антивладини протести на кои се бараат реформи и заминување од власт на политичарите, кои, наводно, се корумпирани и некомпетентни.

Според полицијата и болнички извори, од почетокот на протестите се убиени повеќе од 330 лица.

Коронавирус