недела, 16. јануари 2022. Вести денес: 112
home Вести

Уште еден земјотрес во Порто Рико

Уште еден земјотрес во Порто Рико

Земјотрес со интензитет од 6,6 степени според Рихтеровата скала го погоди Порто Рико денеска, ден по првиот земјотрес во кој немаше жртви, но предизвика материјална штета.

Американскиот институт за геологија соопшти дека земјотресот се случил на југот на Порто Рико на длабочина од околу десет километри. Засега нема извештаи за евентуални жртви или штети.

Во земјотрес со јачина од 5,8 степени го погоди вчера југозападниот брег на Гванико кога беа оштетени десетици домови. Земјотресот предизвика лизгање на земјиште и прекини на електрична енергија.

Коронавирус