петок, 5. јуни 2020. Вести денес: 4
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Уште еден силен земјотрес на Филипините

Уште еден силен земјотрес на Филипините

Помалку од два дена откако шест лица загинаа во силен земјотрес на Филипините, истото место го погоди нов силен земјотрес.

Земјотрес со јачина од 6,5 степени натера илјадници луѓе да излезат на улиците на островот Минаданао.

Епицентарот на земјотресот повторно бил југ-западно од градот Давао. Пријавени се оштетени згради и сè уште не е јасно дали има жртви.

Геолошкиот топографски институт на САД соопшти дека не постои опасност од цунами.

Коронавирус