сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 46
home Вести

Уште четири лица починаа од коронавирусот во Иран, вкупно 12

Уште четири лица починаа од коронавирусот во Иран, вкупно 12

Уште четири лица починаа од новиот коронавирус во Иран, со што вкупниот број починати изнесува 12 лица, објави денеска државната телевизија.

Телевизијата ја пренесе изјавата на пратеникот Асадолах Абаси, кој рече дека досега во земјата се потврдени 47 случаи на заразени од новиот коронавирус наречен Ковид-19.

Абаси информира дека новите податоци ги соопштил министерот за здравство Саеед Намаки на затворена седница на Парламентот.

Тој додаде дека извор на инфекцијата се луѓе кои илегално допатувале во Иран од Пакистан, Авганистан и Кина.

Иранците во петокот гласаа на парламентарните избори, претежно носејчи маски на лицето за заштита.

Земјите кои се граничат со Иран презедоа превентивни мерки за да го ограничат ширењето на вирусот од иранските патници, а некои им забранија влез на Иранците.

Коронавирус