среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 189
home Вести

Ураганот Зета предизвика прекин на електричната енергија во Њу Орлеанс

Ураганот Зета предизвика прекин на електричната енергија во Њу Орлеанс

Едно лице е повредено, а повеќе од 80.000 луѓе во Њу Орлеанс, кој број 400.000 жители, останаа без електрична енергија откако ураганот го погоди американскиот град.

Ураганот Зета од втора категорија, со ветер со брзина од 170 километри на час го погоди Њу Ореланс, откако претходно помина преку јужниот брег на Лијзијана.

Според локалните власти едно лице е полесно повредено откако објект паднал врз него.

Коронавирус