четврток, 28. мај 2020. Вести денес: 127
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Ураганот „Виља“ достигна петта категорија

Ураганот „Виља“ достигна петта категорија

Новоформираниот ураган „Виља“, прерасна во „потенцијално катастрофална“ бура од петта категорија и се движи кон брегот на Мексико, јужно од Масатлан, соопшти американскиот Национален центар за урагани.

„Виља“ со себе носи ветар со брзина од 260 км/час иако се претпоставува дека ќе ослабне пред утре да го погоди копното.

Уранагот е на 215 км југозападно од Кабо Кориентес, и се движи кон северниот дел со брзина од 11 км/час. (МИА)

Коронавирус