петок, 26. февруари 2021. Вести денес: 127
home Вести

Ураганот Лесли напредува кон Шпанија и Португалија

Ураганот Лесли напредува кон Шпанија и Португалија

Ураганот Лесли брзо напредува преку источниот Атлантик кон Шпанија и кон Португалија каде според прогнозите, ќе стигне денеска и утре. Лесли е лоциран на оклу 400 километри јужно од Азорските острови во Португалија.

Лесли е бура од прва категорија, носи ветрови што дуваат со околу 185 километри на час. Предупредување на тропската бура издадено беше вчера на португалското острово Мадеира.

Коронавирус