четврток, 28. мај 2020. Вести денес: 121
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Ураганот Дориан прерасна во петта категорија и може да предизвика катастрофални последици

Ураганот Дориан прерасна во петта категорија и може да предизвика катастрофални последици

Ураганот Дориан прерасна во петта категорија, што значи дека може да предизвика катастрофални последици.

Националниот центар за урагани во Мајами денеска соопшти дека ветерот денеска достигнал максимална брзина од 260 километри на час.

Ураганот се очекува денеска да ги погоди Островите Абакос, а подоцна да се прошири преку Големиот Бахамски Остров.

Премиерот на Бахами, Хуиберт Минис изјави дека 73.000 луѓе се загрозени од бурата и ги предупреди жителите на помалите острови да се евакуираат.

Дориан во моментот е оддалечен околу 450 километри источно од Вест Палм Бич на Флорида.

Ураганот Дориан синоќа ја промени патеката и наместо да удри на брегот на Флорида, како што се очекуваше, неговиот конус продолжи на север кон брегот на сојузните држави Џорџија, Јужна и Северна Каролина.

Во сите овие држави, заедно со Флорида, прогласена е вонредна состојба.

Дориан се очекува да ги погоди Јужна и Северна Каролина со силина од втора или трета категорија најрано в понеделник навечер.

Коронавирус