вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Ураган во Чешка: 140.000 домаќинства останаа без струја

Ураган во Чешка: 140.000 домаќинства останаа без струја

Урагански ветер вчера остави без електрична енергија 140.000 домаќинства  во Чешка, соопшти националната компанија „Чешки енергетски претпријатија“.

– Утврдивме 120 дефекти во системот за снабдување со електрична енергија, изјави портпаролката на „Чешки енергетски претпријатија“, Соња Голингерова.

Таа додаде дека дефектите се предизвикани од силниот ветер, што на места достигнал сила на ураган,

Поправката на дефектите е отежнато поради што делови од Чешка се зафатени од поројни дождови.

 

Коронавирус