петок, 31. март 2023. Вести денес: 125
home Вести

Управен суд забрани дизелаши во Келн и Бон

Управен суд забрани дизелаши во Келн и Бон

Градовите Келн и Бон ќе мора од април 2019 година да воведат забрани за движење возила на дизел погон што не задоволуваат најнови стандарди за ниво на испуштени штетни гасови. Тоа го одлучи денеска Управен суд во Келн, јави ДПА.

Во образложението на судската одлука се наведува дека предолго се чекало за намалување на нивото на штетни гасови и дека сега единствената мерка што преостанува е – забрана.

Забраната од април 2019 година ќе се однесува на возила до норма Еуро 4, а од септември за автомобили со ознака Еуро 5.

Забраната ја побараа од еколошкото здужение Германска заштита на природата која вече во неколку германски градови по судски пат се избори за забрани.