понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 0
home Вести

УНИЦЕФ: Во Нигерија ослободени 833 деца-војници

УНИЦЕФ: Во Нигерија ослободени 833 деца-војници

Локалната милиција во североисточна Нигерија, која се бори против екстремистичката исламистичка организација Боко Харам, денеска ослободи 833 деца-војници, соопшти УНИЦЕФ.

Децата-војници се ослободени од локалната милиција под името Здружени цивилни оперативни сили (ЦЈТФ), кое е формирано е во 2013 година од неколку самоорганизирани групи во нигериската сојузна држава Борно.

Меѓу ослободените деца некои имаат само 11 години.

(Миа)