сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 33
home Вести

Умерен земјотрес во Таџикистан

Умерен земјотрес во Таџикистан

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Таџикистан, соопшти Европскиот средоземноморски сеизмолошки центар.

Епицентарот на земјотресот бил регистриран на 109 километри источно од главниот град Душанбе и на 15 километри југоисточно од градот Рогун. Потресот се случил на длабочина од 10 километри.

Нема извештаи за повредени лица или причинета материјална штета.