понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 179
home Вести

Умерен земјотрес во реонот на Анталија

Умерен земјотрес во реонот на Анталија
Seismometer

Земјотрес со интезитет од 4,8 степени според Рихтеровата скала минатата ноќ е регистриран во реонот на турскиот медитерански град Анталија.

Турската Дирекција за справување со кризи и вонредни состојби соопшти дека земјотресот се случил во 2.02 часот по локално време (две минути по полноќ по средноевропско време) на длабочина од 47 километри под површината на земјата, со епицентар во близина на градот Дошемеалти.

Според Дирекцијата, нема информации „за негативни последици од земјотресот“, односно нема сознанија за жртви или предизвикани материјални штети.

Коронавирус